Otevřít menu Zavřít menu

V hledišti: Historický stadion Herthě pomáhá i škodí

Teoreticky je Hertha Berlín nováček letošního ročníku nejvyšší německé fotbalové soutěže. Prakticky ho tak ostatní týmy úplně nevnímají. V myslích fanoušků tým z hlavního města do Bundesligy zkrátka tak nějak patří.

[sws_blue_box box_size=“600″] Zápas: Hertha Berlín – VfB Stuttgart

Datum: 13. 09. 2013

Stadion: Olympiastadion Berlin

Počet diváků: 46624 (63% kapacity) 74244

Poměr cena/zážitek: 8/10 (maximum je 10) [/sws_blue_box]

Jít v Německu na fotbal, je zážitek, a je celkem jedno, na který z 18 stadionů Bundesligy člověk zamíří. V Berlíně se k tomu navíc přidává atmosféra s nádechem historie, Hertha totiž hraje na zrekonstruovaném olympijském stadionu.

Stánek vznikl v roce 1936 a měl tehdy patřičně reprezentovat slávu a velikost nacistického režimu.  Před světovým šampionátem ve fotbale v roce 2006 prošel rekonstrukcí, takže dnes je z něj perfektní moderní aréna, kde ale fanoušek pořád cítí někdejší snahu ohromit a připomínat stará antická sportoviště. Koneckonců „díra“ v tribunách, která slouží jako vstup pro účastníky maratonského běžeckého závodu, stadionu zůstala dodnes.

Co dělá stánek berlínských fotbalistů jedinečným, to mu ale zároveň tak trochu škodí. O atletických drahách kolem trávníku si každý fotbalový fanoušek myslí svoje, že se ale v dnešní době asi těžko dočkáme toho, že se budou stavět zvlášť velké fotbalové a atletické stadiony, je jasné všem. Jiná věc už je ovšem ta, že je pro Herthu s její současnou výkonností a výsledky stadion trochu velký.

B1

Kapacita pro bundesligové zápasy je 74 244 diváků. Na zápas se Stuttgartem jim přišlo 46624, jinak předtím v sezoně 63 574 a na ligovou premiéru 54 376.

Přesto ale stojí za to jet se do Berlína na fotbal podívat. Němečtí fanoušci umí obecně udělat skvělou atmosféru a zápas Herthy se Stuttgartem to jenom potvrdil. Ačkoliv některé sektory zůstaly prázdné, na hlasitosti povzbuzování to nebylo znát.

Dostat se na stadion je i pro člověka, který je v Berlíně poprvé, dost jednoduchá záležitost. Hned u areálu je stanice metra, ze které nejde netrefit.

Kdo jede do Berlína na výlet a chce ho spojit s fotbalem, udělá nejlíp, když si lístky zajistí dopředu přes webové stránky klubu. Vyplatí se objednávat lístky co nejblíž ke kotli domácích fandů (sektory Q až T), při výběru těch vzdálenějších se taky může stát, že se člověk v celé řadě ocitne sám.

Naše vstupenka na zápas se Stuttgartem přišla na 51 euro a byla do čtvrté řady. Pro srovnání třeba v Gelsenkirchenu se za stejné peníze sedí až u střechy stadionu.

Jen pozor na způsob dodání vstupenek. Zatímco některé německé kluby je posílají poštou i za hranice (například už zmíněné Schalke 04), Hertha je zájemcům nechává na pokladně.

Systém, který v člověku navyklému z české ligy na různé nedokonalosti, trochu vyvolává nervozitu, funguje německy bezchybně. Pokladen, které lístky po předložení občanského průkazu vydávají, je hned několik, každá spravuje určitou část zájemců rozdělených podle abecedy.

dres

Hertha se stejně jako jiné sportovní kluby rozhodla šetřit životní prostředí, a tak se pivo na stadionu čepuje do vratných plastových kelímků. Na každém je fotka některého z hráčů, a protože se kelímky vyráběly před startem sezony, dostane se člověk ještě dnes i k tomu s fotkou Romana Hubníka, který se mezitím přemístil do Plzně. Podobný postup, vyrábět nádoby s fotkami hráčů, by se marketingově mohl ujmout i v Česku.

Co by šlo do Česka také přenést, to je formát zápasového programu. Magazín laděný do klubové modré barvy se dá číst ze dvou stran. Půlka z asi 150 stran patří k aktuálnímu zápasu, kdo začne z druhé strany, listuje v magazínu, který se vztahuje k celé aktuální sezoně.  Jsou v něm profily všech hráčů a realizačního týmu i prezentace sponzorů, kteří se nepředstavují jen formou klasické printové reklamy, ale i texty, v nichž si každý přečte, jak konkrétně jednotlivé společnosti s klubem spolupracují.

S návratem do nejvyšší soutěže odstartovala Hertha nový systém placení v areálu. Stejně jaké jiné německé kluby přešla na bezhotovostní systém.

U vstupu do areálu postávají holky a kluci ve výrazných zelených tričkách, u kterých si člověk za dvě eura převezme kartu a vloží si na ni libovolnou sumu peněz. Když se pak jde na pivo nebo klobásu, stačí kartu přiložit ke čtečce. Výsledek? Daleko menší fronty a rychlejší obsluha.

Občerstvení na zápasech Herthy má vůbec trochu jinou úroveň, než na co jsme zvyklí v tuzemsku. I ty obyčejné klobásy tady v mobilních stáncích otáčejí prodejci oblečení do čistých kuchařských uniforem a čepic, což všemu dává punc tak nějak lepších poměrů.

Kdo na Herthu zavítá náhodou, může kartu po zápase vrátit (dostane zálohu i zbylé vložené peníze), pravidelným návštěvníkům může ale sloužit třeba celou sezonu.

[sws_blue_box box_size=“600″]

Která věc se vám nejvíce líbila a mohla by být inspirací pro ostatní kluby?

Obecně to, co se dá vztáhnout na všechny zápasy Bundesligy – úroveň stadionu, atmosféra, výborná pořadatelská služba… Prostě pocit, že fotbal je zábava pro kohokoliv, ne jenom pro strejce ve věkové kategorii 50plus a holohlavé kluky, co si nevidí do pusy.

Co byste pořadatelům nevíce vytknul?

Pořadatelům nic.

Doporučil byste zážitek ze zápasu i svým přátelům: 9/10 [/sws_blue_box]

scorecard

Další reportáže:

UEFA Super Cup: FC Bayern Mnichov – Chelsea FC 3:2, Hodnocení 10/10

Fußball-Bundesliga: FK Austria Wien – SV Josko Ried  3:3, Hodnocení 8/10

EL: Strømsgodset IF – Baumit Jablonec 1:3, Hodnocení 7/10

NHL: Tampa Bay Lightnings – Toronto Maple Leafs 5:2, Hodnocení: 7/10

MLS: New York Red Bulls – Sporting Kansas City 0:1, Hodnocení: 9/10

Scottish Premier League: Partick Thistle FC – Dunfermline Athletic FC 3:3, Hodnocení: 8/10

MLB: Milwaukee Brewers – Arizona Diamondback 2:9, Hodnocení: 9/10

Baráž TELH: HC Olomouc – Piráti Chomutov 2:3p, Hodnocení: 5/10

FA Cup: Manchester United – Reading FC 2:1, Hodnocení: 8/10

La Liga: FC Barcelona – Real Madrid (Camp Nou, Barcelona), Hodnocení: 10/10

KHL: Slovan Bratislava – HC Lev Praga (Slovnaft Aréna, Bratislava), Hodnocení: 7/10

Premier League: Chelsea F.C. – Blackpool F.C. (Stamford Bridge, Londýn), Hodnocení: 8/10

NHL: Philadelphia Flyers – Pittsburgh Penguins (Wells Fargo Center, Philadelphia), Hodnocení: 10/10

Tipsport ELH: Rytíři Kladno – HC Kometa Brno (Městský zimní stadion Kladno), Hodnocení: 2/10

KHL: Severstal Čerepovec – HC Lev Poprad (Ice Palace, Čerepovec), Hodnocení: 6/10

Serie A: AC Milán – SSC Neapol (San Siro, Milán), Hodnocení: 3/10

KHL: HC Lev Poprad – Avtomobilist Jekaterinburg (Zimný štadión mesta Poprad), Hodnocení: 5/10

 

SHARE
SHARE

Napsal
Martina Fojtů

Autorka pracovala čtyři a půl roku jako externí sportovní redaktorka v MF DNES a spolupracuje s ní dodnes, i když její hlavní prací už je PR na vysoké škole. Miluje média, fotbal a všechno kolem něj, ráda jezdí na velké stadiony a zajímá ji, jak to funguje mimo Česko.


Nejčtenější

Tagy

BundesligaHertha Berlin

podobné články

Srpnové sportovní události, které se vyplatí sledovat

Fandí Češi fotbalu více než Brazilci?

Fotbalové kluby jako mašiny na peníze


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.