Otevřít menu Zavřít menu

Jak jsem dělal dobrovolníka na FIFA Confederations Cupu (1.díl)

 

confederations_cup4

 

Jak vypadají velké sportovní akce pohledem fanouška, to z nás většina z nás - ať již z televize nebo z přímé účast v dějišti turnaje. Jak to však vypadá pohledem zevnitř? Daniel Blažek byl dobrovolníkem na nedávném Konfederačním poháru FIFA v Brazílií. Tady je první díl jeho vyprávění o tom, jak se tam dostal, co tam dělal a jak to probíhalo.

O turnaji

FIFA Confederations Cup je turnaj, kde se utkávají mistři jednotlivých kontinentů. Původně se hrál v Saudské Arábii, ale od roku 2001 se koná vždy v zemi, která pořádá v roce následujícím Mistrovství světa. FIFA a místní pořadatelé využívají tento turnaj především jako generálku na MS, která má prověřit jak stadiony, tak organizační schopnosti.

Stejně tak tomu bylo i v letošním roce, kdy se turnaj odehrával v Brazílii, konkrétně v těchto městech:

Rio de Janeiro, Salvador, Fortaleza, Brasilia, Recife a Belo Horizonte.

Turnaje se zúčastnily tyto týmy: pořádající Brazílie, Uruguay jako mistr Jižní Ameriky, Španělsko jako aktuální mistr Evropy i světa, Itálie jako vicemistr světa, Japonsko jako mistr Asie, Mexico jako vítěz zóny CONCACAF (Střední a Severní Amerika) a nejexotičtější tým turnaje Tahiti jako mistr Oceánie.

Velmi mne překvapila především sportovní kvalita celého turnaje, kdy všechny týmy hrály s maximálním nasazením a v nejsilnějších možných sestavách plných hvězd.

Proč jsem se vlastně stal dobrovolníkem na tomto turnaji

Důvodů bylo více a společně přispěly ke konečnému rozhodnutí. Primárně, jako absolvent oboru Sportovní management na FTVS se dlouhodobě zajímám o oblast sportovního marketingu. Zajímalo mne, jak bude turnaj zorganizován a jaká kolem něj bude atmosféra v tak fotbalové zemi, jako je Brazílie. Během studií na vysoké škole jsem strávil nějaký čas v Portugalsku, kde jsem se naučil jazyk a pobyt v Brazílii byl příležitostí jak si ho osvěžit a procvičit. No a určitě hlavním důvodem byla úvaha, že když se přihlásím jako dobrovolník na letošní Pohár konfederací, zvýším svoje šance, že budu vybrán jako dobrovolník pro Mistrovství světa v roce 2014. Tato teze se mi na konci turnaje potvrdila a díky účasti v letošním roce, jsem byl vybrán jako dobrovolník i pro příští rok.

Jak probíhal výběrový proces

Především velmi zdlouhavě a už to byl první signál o ne zcela optimálních organizačních schopnostech pořadatelů. Zaregistroval jsem se na stránkách www.fifa.com na začátku září 2012. Registrace probíhala najednou jak na Confederations Cup tak na Mistrovství světa 2014, s tím, že se zaškrtávalo, zda se chci zúčastnit obou turnajů, či pouze MS.

Finální rozhodnutí, že jsem vybrán a do jakého města, jsem se dozvěděl až 7. května 2013, tedy zhruba měsíc před začátkem turnaje. Letenky jsem tedy kupoval za plné ceny a nemohl jsem využít výhodnějšího nákupu v předstihu nebo v nějaké akční nabídce.

Výběrový proces měl několik kroků. První byl podrobný osobní dotazník, který zjišťoval schopnosti, vzdělání a pracovní zkušenosti. Dále pak preferované oblasti, ve kterých bych chtěl jako dobrovolník pracovat. Dalším krokem byl poměrně rozsáhlý e-learning s tématy jako pořadatelská města, FIFA, Brazílie, historie poháru, jednotlivé dobrovolnické oblasti. Na konci každé části byl poté závěrečný test. Následoval poměrně náročný test z angličtiny. Po absolvování e-learningu pak následoval chat přes Skype, kde témata byly opět zkušenosti, očekávání, preference. Tím byl výběrový proces ukončen a pak už zbývalo „jenom“ několik měsíců čekání na finální rozhodnutí.

Jaké jsou oblasti dobrovolnictví pro oba turnaje

Akreditace, letištní služby, TV přenosy, catering, dobrovolníci v zákulisí stadionu v den zápasů, doping, IT, hospitality, logistika, marketing, media, nová média, zdravotníci, doprava, ticketing a především služby divákům, kde pracovalo nejvíce dobrovolníků.

Vzhledem ke vzdělání, zkušenostem a zájmům jsem preferoval oblasti jako marketing, média nebo nová média. Byl jsem však vybrán jako dobrovolník do oblasti Ticketing v Riu de Janeiru. Místo výkonu práce – stadion Maracanã. Práce spočívala v řešení problémů se vstupenkami přímo v průběhu zápasu, respektive těsně před jeho začátkem. Například výměna vstupenek divákům, kteří měli lístek na místo, které v reálu neexistovalo, případně z něj nebylo vidět z důvodu umístění kamer.

Zásadním problémem pro mne bylo především to, že jsem měl práci pouze v den zápasů, které se v Riu hráli celkem 3. I s úvodním proškolením jsem však v Riu musel kvůli těmto 3 dnům strávit celkem 3 týdny.

Práce dobrovolníka a organizace turnaje

FIFA si pro práci jak na MS tak na Confederations Cupu najímá lokální organizační firmu, která zaměstnává zhruba 4000 lidí (v celé Brazílii). Ti jsou stálými zaměstnanci, kteří jsou poté doplněni armádou dobrovolníků, kterým poté v průběhu turnaje šéfují. Práce dobrovolníka není nijak placená. Dobrovolníci si hradí i všechny náklady jako letenky a ubytování. Jediné, co je hrazené, je jídlo během pracovního dne a příspěvek na městskou dopravu.

Celkově byla koordinace dobrovolníků dle mého pohledu zvládnuta tak na 50%. Průtahy při výběrovém procesu jsem zmiňoval výše. Organizace přímo v den zápasů zaskřípala hlavně při prvním zápase, kdy jsme pořádně nevěděli, kde máme být a co přesně máme dělat. Při dalších zápasech již toto bylo v pořádku. Co nefungovalo po celou dobu turnaje, byla komunikace od vedení směrem k dobrovolníkům. Například jeden den jsem měl jít do práce, a když jsem přišel, řekli mi, že ten den žádná práce není, že mám jít domů. Bydlel jsem kousek od stadionu, tedy mi to tolik nevadilo, ale přijelo tam takto například dost lidí ze Sao Paula, kterým nedali změnu vědět.

Za povedenou považuji realizaci dobrovolnického centra, což byl prostor, kde se mohli dobrovolníci pohybovat a potkávat před prací nebo po jejím skončení a trochu odpočinout. Zde byly k dispozici nápoje, internet, televize pro sledování zápasů, šatna pro uložení věcí, playstation a dále dvě velké aktivity jednoho ze sponzorů turnaje, firmy Johnson&Johnson. Tato firma se při aktivaci své značky spojila právě s prací dobrovolníků. V prostoru dobrovolnického centra měli lékařské diagnostické centrum, kde si dobrovolníci mohli nechat při čekání na pracovní povinnosti zjistit svůj zdravotní stav. Druhá část aktivace byla zaměřena na komunitní aktivity jako vytváření speciálních fotografií pro sociální sítě, videorozhovory s dobrovolníky. Celý turnaj provázela soutěž o dobrovolníka s nejzajímavějším příběhem, kdy výhrou byly vstupenky na zápasy v rámci MS.

Co se firmě Johnson&Johnson příliš nepovedlo, byly balíčky, které rozdávali dobrovolníkům. Místo, aby připravili mužskou a ženskou variantu, vyřešili to formou unisex balíčku, ze kterého jsem polovinu věcí vyhodil (dva balíčky dámských vložek a dětské vlhčené kapesníky).

 

confederations_cup1

 

confederations_cup2 confederations_cup3

 

Uniformy dobrovolníkům dodal jeden ze sponzorů –  firma Adidas a z mého pohledu byly povedené. Balíček obsahoval kromě triček a kalhot i boty, batoh, čepici a dokonce i ponožky.

Příjemné bylo ocenění práce dobrovolníků ze strany diváků. Nezaznamenal jsem žádné vážnější konflikty a přímo v průběhu zápasů je hlasatel vyzval k hromadnému poděkování.

Co mne ještě zklamalo ze strany vedení dobrovolníků, byla neochota jakkoliv se zapojit do usnadnění pobytu a aklimatizace dobrovolníků. Například neexistovalo žádné ubytovací zařízení, kde by si mohli dobrovolníci pronajmout za nějaké rozumnější peníze bydlení a hlavně bydlet společně a více se poznat. Každý si musel najít bydlení individuálně.

Druhý díl a pokračování zážitků z Brazílie si můžete přečíst zde.

 

SHARE
SHARE

Napsal
Daniel Blažek

Daniel je absolventem oboru Sportovní management na UK FTVS. Aktivně hraje basketbal, jeho velkou vášní je však i fotbal a v podstatě všechny sporty. Po krátkých epizodách ve sportovním marketingu a v reklamních agenturách zakotvil ve firmě Seznam.cz, kde již více než 5 let zastává pozici Brand managera.


Nejčtenější

Tagy


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.