Otevřít menu Zavřít menu

Fenomén AG København: jak přilákat na klubovou házenou přes 36 tisíc diváků

Pojďme se podívat na jeden z bezesporu velmi zajímavých sportovních projektů, AG København. AG København byl dánský házenkářský klub, který byl založen 1. června 2010 sloučením FCK Håndbold a AG Håndbold. Zakladatelem klubu byl Jesper Nielsen a jeho společnost KasiGroup také vlastnila 56 % akcií klubu. 31. července 2012, tedy o dva roky po založení klubu, však došlo k jeho bankrotu. Proč je jeho příběh zajímavý?

Úspěšný klub

O tom, že se jednalo po sportovní stránce o úspěšný klub, není sporu. V prvním roce své existence vyhrál, co se dalo. Tedy stal se dánským mistrem a vyhrál i dánský pohár. Ve své druhé sezóně opět potvrdil vítězství v obou soutěžích a navíc přidal vítězství v dánském superpoháru a dostal se do Final-Four evropské házenkářské Ligy Mistrů.

Mimořádný zážitek

Cílem AG København bylo vytvořit mimořádný sportovní zážitek pro diváky. Tento zážitek byl založen na tom, že hala musí být plná na všechny zápasy, a že lidé dostanou vždy víc, než očekávají. Filozofie AG København byla založená i na tom, že pokud se halu nepodaří vyprodat standardně, je třeba jí naplnit. Například rozdáním lístků ve školách. Tento krok je asi na širší diskuzi, ale v tomto případě se podařil a hala pro 4 400 diváků byla skutečně vždy naplněná.

AGK show, jak sami svůj produkt, tedy házenkářský zápas, v AG København nazývali, začínala už před utkáním samotným. Při nástupu se hala ponořila do tmy a z ní vybíhali za doprovodu světelné show, hudby a dalších efektů hráči domácího týmu.

 

 

Tady je také důležité zmínit, že za AG København nastupovala jedna z největších hvězd házené vůbec, Mikkel Hansen. Ale také další velmi oblíbení a v Dánsku známí hráči jako například velká osobnost dánské házené, brankář Kasper Hvidt.

Atmosféru před zápasem, ale i v jeho průběhu, pomáhala dokreslit jednoduchá papírová tleskátka, která měli všichni diváci připraveny na sedačkách. Tato tleskátka zároveň sloužila jako nevnucovaná a zajímavá reklamní plocha, kde byl nabízen merchandasing klubu, ale i prostor pro prezentaci partnerů.

Zajímavým prvkem byla hudba, která hrála v průběhu zápasu při útoku domácích hráčů. Do této hudby se zapojovali všichni diváci tleskáním tleskátky do rytmu a vznikla tak zajímavá atmosféra, která vtáhla všechny přítomné. Další prvkem, který byl přímo spjatý s průběhem utkání, bylo, že každý hráč měl přidělenou určitou znělku, která hrála po tom, kdy vstřelil hráč gól. Po znělce následovalo vyvolávání hráčova jména moderátorem utkání, načež odpovídali diváci jeho příjmením. Jednalo se tak v podstatě o to, že atmosféru během zápas mělo AG København z velké části pod svou kontrolou a mohlo jí režírovat.

Neméně důležitou součástí produktu byly také atraktivní dresy bez rukávů, které bylo stejně jako další širokou nabídku merchandisingu klubu, možné zakoupit na několika místech po vstupu do haly. To také mimo jiné umožňovalo větší možnost pro zviditelnění partnerů.

 


Klub cílil také na nejmenší diváky a potencionálně celé rodiny tak, že když klub vedl o více než 5 gólů, tak maskoti klubu začali rozhazovat dětem bonbóny. Na mladé lidi naopak dokázalo zapůsobit, že ve VIP zóně byly k vidění dánské známé osobnosti, které o přestávce ochotně rozdávali podpisy. A být přítomen na zápasech AG, tak získávalo určitou prestiž. Důkazem toho, že klub dokázal přilákat mladé lidi a také ženy je to, že 52% diváků navštěvujících zápasy AG København bylo mladší než 30 let a dokonce 59% z diváků byly ženy.

Zajímavé doplnění celého zážitku pro některé z diváků byla možnost nechat se vyfotit s hráči AG bezprostředně po zápase. Hráči se po klasické děkovačce diváků ochotně fotily s vybranými diváky.

 


Že šlo marketingově o úspoěšný projekt, dokládá následující příklad. Na finále dánské ligy 2010/2011, které se odehrávalo v Parkenu, jenž je sídlem fotbalového FC København a dánské fotbalové reprezentace, přišlo na házenou neuvěřitelných 36 651 diváků.

Práce s partnery

AG København také v žádném případně nepodceňovalo práci se svými partnery. Mimo klasických bannerů na přímo na hrací ploše a kolem ní a reklamy na dresech, nabízel také právě už zmiňovaný prostor pro zviditelnění na tleskátkách, které držel v ruce každý z diváků. Neméně zajímavá byla také možnost hospitality poskytovaná pro partnery klubu a případně i jejich partnery v průběhu domácích i venkovních zápasu AG v dánské lize. Součástí práce s partnery byla také možnost setkání s hráči a setkání partnerů navzájem i mimo zápasy klubu. Tato možnost byla doplněná o cestování na venkovní zápasy Ligy Mistrů přímo ve stejném letadle s hráči AG.

Trošku extravagantním prvek pak byla možnost využít tzv. „řešení Mallorca“. Tento prvek se skládal z možnosti partnerů využít luxusního prostředí, které vlastnil prezident klubu na Mallorce.

 


Zhodnocení

Pravděpodobně není možné aplikovat podobný model v jeho celé šíři v české házené. Je totiž nutné dodat, že házená je v Dánsku nejoblíbenějším sportem hned za fotbalem. A dá se i polemizovat o udržitelnosti takovéhoto projektu, když vidíme, že došlo k jeho krachu. Ale faktem zůstává, že AG København dokázal přilákat diváky a partnery a stal se v Dánsku během krátké chvilky obrovským fenoménem. Pro diváky dokázal vytvořit mimořádný sportovní zážitek a právě na to by se české kluby, nejen ty házenkářské, měli zaměřit a vzít si tak příklad z toho, jakou show a zážitek dokázal AG København vytvořit.

 

SHARE
SHARE

Napsal
Petr Lundák

Petr Lundák studuje navazující magisterský program Podniková ekonomika a management na ZČU v Plzni. Celý život se aktivně věnuje sportu, hlavně fotbalu a v poslední době i squashi a badmintonu. Při zahraničním studiu v dánském hlavním městě, Kodani, se dostal ke sportovnímu marketingu, o který se nyní intenzivně zajímá. V současnosti je také správcem VAŠÍ LIGY v Plzni.


Nejčtenější

Tagy

AG København

SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.