Otevřít menu Zavřít menu

Hi-tech sportovní marketing v zahraničí

Biz

Sportovní marketing není prostou reklamou. Úkolem sportovních marketérů proto není přicházet pouze s jednotlivými ad-hoc kampaněmi. Jejich snahou by mělo být jít více na dřeň a ideálně také pracovat se samotným produktem, který nabízí. Ten by se měli snažit neustále inovovat a rozvíjet - to platí i pro způsob jeho prezentace. Jak to dělají ve světě? Uvnitř článku najdete tři zajímavé ukázky.

Tampa Bay Lightning

Před začátkem letošní sezóny se v Tampě podařilo prodat téměř o sto procent permanentek více než v předchozí sezóně. Významným impulsem byla pro fanoušky především loňská jízda místních Lightning až do finále východní konference. Svou roli však jistě sehrála i zajímavá technologická inovace, kterou klub nabídnul svým věrným fanouškům.

Dres zdarma ke každé permanentce není nic nezvyklého. V Tampa Bay Lightning se však rozhodli podobnou promoakci posunout ještě o něco dál. Všechny hokejové dresy pro permanentkáře vybavili speciálními mikročipy fungujícími na systému RFID, který se dnes používá i v některých lyžařských střediscích, školách či na některých cestovních pasech.

K čemu slouží mikročip na rukávu repliky hokejového dresu? Třeba k tomu, aby jeho vlastníkovi zajistil zajímavou slevu v týmovém fanshopu (35%) či na občerstvení na stadionu (25%). Fanoušek pouze „přiloží“ své rameno k naskenování na daném prodejním místě. Každý čip nese v sobě unikátní ID, jenž umožňuje klubu lépe analyzovat nákupní chování každého jednotlivého fanouška a podle toho mu uzpůsobit svou nabídku. Něco podobného je běžné ve věrnostních programech retailových značek (např. Tesco).

Mikročip v rukávu však nebyl jedinou inovací, kterou Lightning svým nejvěrnějším fanouškům nabídli. Permanentkářům se dostalo také ocenění v podobě speciální nášivky na dresu, čímž je odlišilo od ostatních majitelů dresu. Kromě toho si majitelé permanentek svůj dres personalizovat (jméno a číslo na dresu).

Australian Football League

Australský fotbal je televizně hodně vděčný sport. Jeho nejvyšší soutěž, Australská fotbalová liga (AFL) se hraje již od roku 1897 a v současné době je to nejnavštěvovanější sportovní soutěž v Austrálii Průměrná návštěva se pohybuje kolem 36 tisíc diváků na zápas.

AFL se rozhodla podpořit své play-off nevšedním způsobem – všechny hráče všech osmi týmů play-off vybavila GPS přístrojem, který umístila do jejich dresů. Informace o poloze hráče se v průběhu zápasu zaznamenávali na speciální plotter, což na konci zápasu vytvořilo originální obraz – něco jako zápasový podpis daného hráče.

AFL svou aktivitu živě komunikovala na své facebookové stránce, kde si fanoušci mohli tyto obrazy stáhnout a nechat podepsat samotnými hráči na promoakcích AFL. Těsně před velkým finále celé soutěže pak byly originální záznamy z plotteru vydraženy ve prospěch charity.

Pro úplnost je třeba dodat, že AFL využila tuto platformu pro komunikaci hlavního partnera soutěže, automobilovou značku Toyota.

httpv://www.youtube.com/watch?v=OnwPVfz13GQ

MLS a Adidas

Podobně jako AFL v předchozím případě, tak se také americká Major League Soccer rozhodla přitáhnout pozornost fanoušků směrem k jednomu svému zápasu, Jako partnera si MLS vybrala značku Adidas.

Adidas se totiž po kopačkách Adizero F50 rozhodl implementovat svou technologii miCoach také do fotbalových dresů. Jako pilotní duel si Adidas vybral MLS All-Star Game, jenž se uskuteční letos v červnu ve Philadelphii.

Co z toho budou mít fanoušci?. Technologie miCoach bude během zápasu sbírat informace o pohybu hráče, jeho rychlosti, uběhnuté vzdálenosti, akceleraci a jiných parametrů. Ty bude v reálném čase vyhodnocovat a srovnávat jak mezi oběma týmy, tak i jednotlivými hráči.

httpv://www.youtube.com/watch?v=WdLVIPr-USw&feature=player_embedded

Jak by se z výše uvedených příkladů mohli inspirovat sportovní marketéři v Česku? Je to vůbec možné? Samozřejmě. Vůbec totiž nejde o to, aby nutně přebírali a kopírovali zmíněné aktivity ze zahraničí. Poučení existuje spíše v obecnější rovině.

Základem je nabídnout něco nového (cokoliv, jen už prosím žádné odvážné kalendáře!), co však zároveň přináší nějakou hodnotu fanouškům. Čím jedinečnější to bude, tím větší potenciál to bude mít pro samovolné šíření mezi sportovními fanoušky.

I když se ve všech třech případech jedná o nové technologie (resp. staré technologie aplikované v novém kontextu), vždy je zřejmá ta hodnota pro fanoušky – může být materiální (sleva) i sociální (status ve formě nášivky a personalizace), ale také informační (nová vrstva informací nad rámec těch tradičně sdělovaných).

Ukázka z AFL však ukazuje ještě jednu věc. Stejně jako dobrý nápad je důležitá i jeho realizace a to, jak se ta aktivita „prodá“ a odkomunikuje fanouškům. Myšlenka mapovat pohyb hráčů na papír není žádná velká revoluce. Nechat to fanoušky vytisknout a dát jim k dispozici hráče, to je ten drobný detail, který to celé posouvá někam jinam. K dobré komunikační hygieně patří také to správně prezentovat na sociálních sítích a celkově to zabalit tak, aby si to lidé mohli snadno a rychle mezi sebou sdílet.

 

SHARE
SHARE

Napsal
Tomáš Janča

Tomáš Janča se sice zajímá o sport i marketing, ale narozdíl od marketingu jej aktivní sport nikdy neživil. V agentuře 2Score měl na starosti strategické a kreativní vedení sportovně-marketingových projektů. Byl členem výkonného výboru České florbalové unie, kde byl zodpovědný za oblast marketingu. Nyní vede organizační výbor pro florbalové MS 2018 v Praze.


Nejčtenější

Tagy

AdidasAFLMLSTampa Bay Lightning

podobné články

Koronavirus urychlil u velkých značek přechod marketingu a prodeje...

Souboje v rámci odvětví. Ambush kolem MS v Brazílii

4 postřehy k účinnosti partnerství s MS ve fotbale

Čtyři důvody toho, proč se akcionáři adidasu minulý týden...


SportBiz newsletter

Odebírejte novinky plné sportovního marketingu
Děkujeme za Váš email.